Višne

emBIO Višne

Odroda: Fanal

Plody našich višní zbierame približne v polovici júla, višne majú v plnej zrelosti tmavo-červenú farbu a sladko-kyslú chuť. Sú vhodné na priamy konzum, práve vďaka ich prenikavej chuti ale aj na spracovanie, výrobu džemov či sirupov, kde nádherne vynikne ich aróma.

VISNAjpg-1.jpg

Prečo konzumovať višne

Višňa má protizápalové vlastnosti
Zápal nastáva v dôsledku poškodenia spôsobeného voľnými radikálmi a nepriaznivo ovplyvňuje prirodzenú reakciu imunitného systému a je považovaný za hlavný faktor srdcových ochorení. Antokyanínové zlúčeniny, ktoré dodávajú višniam farbu majú potenciál bojovať proti voľným radikálom, ktoré sa vyskytujú v rôznych častiach tela, čím inhibujú zápalové dráhy. Výťažok z višní je užitočný pri znižovaní zápalu.

Višňa pomáha pri liečbe artritídy
Artritída je spôsobená hromadením a kryštalizáciou kyseliny močovej v kĺboch, čo spôsobuje nesmiernu bolesť. Ľudia, ktorí majú vysokú hladinu urátu v krvi, sú vystavení riziku napadnutia dnou. Višňová šťava je účinná pri zmierňovaní bolesti pri artritíde. Je to preto, že antokyanínové zlúčeniny pomáhajú pri rozkladaní kryštálov, ktoré sa tvoria v kĺboch a spôsobujú bolesť. Pitie 1-2 pohárov višňovej šťavy denne po dobu dvoch týždňov môže zabrániť záchvatom dny znížením hladiny urátu.

Višňa bojuje proti nespavosti
Višne obsahujú významné množstvo melatonínu, silného antioxidantu, ktorý sa vytvára v mozgovej epifýze a pomáha regulovať prirodzené spánkové vzorce. Vzhľadom k tomu, že višňa obsahuje viac melatonínu, než je normálne produkovaný v tele, je účinná v boji proti nespavosti a depresii. Pitie koncentrovanej višňovej šťavy hodinu pred spaním, pomáha pri upokojení mysle a uľahčuje zdravý a pokojný spánok.

Višňa je prospešná pre srdce
Višne sú prospešné pre srdce, pretože poskytujú ochranu pred poškodením tepien. Melatonín prítomný vo višniach znižuje riziko cievnej mozgovej príhody a srdcových ochorení znížením hladín lipidov v krvi. Antokyanínové zlúčeniny tiež pôsobia ako ochranné činidlá proti srdcovým ochoreniam.

Višňa bráni vzniku zubného kazu
Zubný povlak a zubný kaz sú spôsobené nedostatkom ústnej hygieny. Zlúčeniny vo višniach blokujú tvorbu plaku, čo často vedie k vzniku zubného kazu. Pridaním višní do svojho jedálnička môžete teda znížiť pravdepodobnosť vzniku zubného kazu.

Višňa bráni vzniku rakoviny
Začlenenie ovocia a zeleniny do stravy znižuje pravdepodobnosť vzniku niekoľkých typov rakoviny. Višne obsahujú niekoľko antioxidantov, ktoré zabraňujú tvorbe rakovinových buniek. Višňová šťava pripravená doma je 100% ovocia bez pridaného cukru, a preto je rovnako prospešná ako konzumácia čerstvého ovocia.

Višňa udržuje zdravú pokožku
Vysoký obsah vody vo višniach hydratuje celé telo, čo vedie k jasnej, živej a čistej pokožke. Voda zohráva dôležitú úlohu pri vyplavovaní toxínov, čím uľahčuje hladký tok živín do kožných buniek. Kvôli správnej hydratácii sa bunky kože stávajú plnými, poskytujúc vzhľad pevnejšej, jasnejšej a zdravšej pokožky.

Pravidelná konzumácia višňovej šťavy chráni pokožku pred poškodením ultrafialovým žiarením A a B slnečným žiarením. Antokyaníny poskytujú ochranu proti rakovine kože kvôli ich antikarcinogénnym vlastnostiam. Obsahujú tiež betakarotén, ktorý je prospešný pre zdravie pokožky a chráni pokožku pred poškodením slnkom.

Višňa znižuje oxidačný stres
Voľné radikály, ak nie sú kontrolované, okradnú DNA svojich elektrónov, známych ako oxidácia, čím ovplyvňujú obranu tela. Antioxidanty obsiahnuté vo višniach znižujú oxidačný stres neutralizáciou voľných radikálov.

Višňa bráni vzniku málokrvnosti
Málokrvnosť (anémia) je najčastejším krvným ochorením, vyvolaným zväčša nedostatkom železa. Višňová šťava je bohatým zdrojom železa, a preto pravidelný príjem tejto šťavy môže vyliečiť málokrvnosť.

Višňa podporuje zdravie vlasov
Extrakt z višní je aktívna zložka v niekoľkých liekových doplnkoch a vitamínoch určených na posilnenie vlasov a na boj proti problémom s vlasmi, ako sú vypadávanie vlasov a rozštiepené konce.

https://zdravopedia.sk/

Kontaktujte nás