Červené ríbezle

emBIO Červené ríbezle

Sezónu červených ríbezlí 2022 záhájená od pondelka 27.6.

V sezóne 2022 sme prvýkrát otvorili brány našich sadov aj pre účely samozberu.

Okrem toho je možné zakúpiť si obraté ovocie v našom predajnom stánku v Moravskom Lieskovom.

Cena samozber: 4,-€/kg
Predaj: 250g/ 2,-€ = 8,-€/kg
3kg / 18,-€ = 6,-€/kg

Otváracie hodiny:

Po. – Pi.: 15:00 – 19:00

So. – Ne: 09:00 – 19:00

Viac info na telefónnom čísle 0917 140 140.

Vzhľadom na blížiace sa oteplenie to vyzerá, že sezóna bude krátka a intenzívna, preto radšej odporúčame nezaháľať!

 

Tento týždeň sa teda môže niesť v znamení zavárania, džemovania, odšťavovania, sirupovania, zrenia ríbezľového vína, pečenia bublanín, cheesecakeov, muffinov, výroby želé, ríbezľových koží, pitia koktejlov, posýpania müsli raňajok a vymýšľania najrôznejších sviežich a zdravých dobrôt…

Fantázii sa rozhodne medze nekladú…

Odroda: Detvan

Na Slovensku vyšlachtená odroda červenej ríbezle, rodiaca koncom Júla, plody sa zbierajú v dlhých strapcoch, keď bobule dozrejú do tmavo-červenej farby. Odroda Jonkheer van Tets, odroda červenej ríbizle, rodí pár dní pred odrodou Detvan, je známa svojimi tmavočervenými veľkými bobuľami, ktoré majú sladko-kyslastú chuť. Obe odrody sú vhodné na priamy konzum alebo na spracovanie (džemy, kompóty, sirupy).

cervene-ribezle

Prečo konzumovať červené ríbezle

Jedna ríbezľová bobuľa obsahuje 2 miligramy vitamínu C, čiže 35 až 40 ríbezlí nám stačí na pokrytie dennej potreby. obsahuje tiež karotény, z ktorých sa pri látkovej premene vytvára vitamín A. vitamín A je dôležitý pre naše telo, pretože chráni sliznicu a stimuluje bunkový metabolizmus. obsahujú tiež veľa niacínu, draslíka a kyseliny pantoténovej. Ríbezle majú tiež vysoký obsah vápnika, železa a ďalších minerálnych látok ako horčík a mangán. vďaka množstvu vitamínov, ktoré ríbezle obsahujú, majú veľmi priaznivý vplyv na náš organizmus ako:  aktivizujú krvotvorbu a bunkový metabolizmus, chráni naše bunky pred voľnými radikálmi, posilňuje produkciu hormónov a imunitný systém, podporujú svalovú činnosť a funkciu srdca, chránia sliznicu, zlepšujú náladu a upokojujú nervy. Ríbezle sú vhodným liekom pokiaľ často trpíte vírusovými a bakteriálnymi infekciami. červené ríbezle majú aj vysoký obsah rutínu, ktorý je nápomocný pri udržiavaní dobrého stavu našich čriev a tiež zlepšuje priechodnosť krvi. Okrem iného tiež pomáhajú pri krčových žilách, opuchoch končatín, vysokom krvnom tlaku a hemoroidoch. Pozor pri konzumácii ríbezlí by si mali dať pozor najmä ľudia trpiaci pálením záhy alebo zápalom pažeráka, ktorí by sa mali vo všeobecnosti vyhýbať konzumácii kyslého.

zdroj: https://detoxtela.sk

Kontaktujte nás