Černice

emBIO Černice

Odroda: Loch ness

Táto beztŕňová odroda černice rodí veľké tmavo čierne plody so známou sladko-kyslastou chuťou. Je vynikajúca na priamy konzum ale tiež sa dá výborne využiť na výrobu ovocných produktov, šťavy, džemy, sirupy.
cernice

Prečo konzumovať černice

Máte ich vo svojej záhrade aj vy? My áno a tohto roku sa nám ich urodili hojne. Ak nie, môžete si ich nazbierať prakticky v každom lese. Rastú nielen na okrajoch lesov, ale aj popri plotoch, či cestách. Černice sú veľmi rozšírené a v našich končinách aj obľúbené.Konzumujú sa čerstvé alebo sa z nich vyrábajú džemy, či zaváraniny. Málokto však vie, že černice sú nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé. Ako prospievajú zdraviu a prečo by ste ich mali jesť, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

1. Černice sú doslova nabité vitamínmi. Obsahujú množstvo vitamínov A, B, C, E a K. Okrem toho sú bohatým zdrojom vápnika a horčíka. Ak vám teda chýba niektorý z týchto vitamínov alebo minerálov, hor sa na černice!

2. Sú prevenciou nádorových ochorení. Obsahujú flavonoidy, ktoré pôsobia antioxidačne. Zbavujú telo škodlivých látok a tak znižujú riziko vzniku nádorov. Obsahujú tiež množstvo polyfenolov. Tie majú za úlohu blokovať tvorbu krvných ciev a tak zabraňujú vyživovaniu rakovinových buniek.

3. Sú prospešné aj pre ľudí, ktorí už rakovinou trpia. Pomáhajú totiž zmierniť negatívne následky chemoterapie.

4. Obsahujú kyslinu listovú. Preto sa odporúča ich konzumácia tehotným ženám. Kyselina listová je totiž mimoriadne dôležitá pre zdravý vývoj plodu.

5. Trápi vás vysoký cholesterol a krvný tlak? V tom prípade by ste černice určite mali zaradiť do svojho jedálnička. Pomôžu pri oboch problémoch.

6. Sú vhodné aj pre cukrovkárov. Dokážu totiž regulovať hladinu cukru v krvi. A to vďaka kyseline elagovej, ktorú obsahujú. Toľko kysliny elagovej, ako v černici, sa nenachádza v žiadnom inom bobuľovitom ovocí.

7. Máte reumu alebo časté ochorenia a zápaly svalov a kĺbov? Jedzte černice. Ich jadierka obsahujú oleje a salicyláty. Salicyláty, respektíve kyselina acetylsalicylová, sa pridáva do analgetík na liečbu bolesti. No v prírode sa nachádza aj prirodzene, a to napríklad práve v černiciach.

8. Naštartujú metabolizmus. Ak sa snažíte schudnúť, pomôcť vám môžu aj černice. Na rozdiel od iných druhov ovocia, neobsahujú toľko cukru. Sú teda vďačnou zložkou stravy pri diéte. Navyše obsahujú množstvo vlákniny.

9. Ak nemáte chuť na plody, pite černicový čaj. Pomôže pri bolestiach zapáleného hrdla. Černice majú totiž antiseptické a antivirotické vlastnosti.

10. Černicový čaj je vynikajúci aj na tráviace problémy. Uľaví od koliky, pomôže pri hnačke, aj pri bolestiach čriev.

11. Pomôže aj černicový vývar. Ten je vhodný na vyplachovanie ústnej dutiny v prípade, že vás trápia časté infekcie úst.

12. Obsahujú množstvo bioflavonoidov. Tie majú pozitívny vplyv na obehový systém človeka.

 

zdroj: https://www.bionatural.sk/

Kontaktujte nás