Baza

emBIO Baza

Pri tejto rastline sa zbierajú hlavne kvety, ale rovnako sa dajú na spracovanie využiť aj plody bazy, čo sú malé čierne guľôčky, ktoré sú známe svojimi blahodarnými účinkami na zdravie človeka.
baza-1.jpg

Prečo konzumovať bazu

Medzi liečivé látky bazových kvetov patria najmä silice, flavonoidy (rutín, izokvercetín, hyperozid), triesloviny, fytosterín, slizy, kyselina chlórgenová a kávová.

Zrelé plody obsahujú flavonoidy (rutín), antokyanové glykozidy, silice, cukry, kyseliny, triesloviny, pektíny, aminokyseliny, vitamíny B1, B2, B6, C, betakarotén, kyselinu listovú, draslík, vápnik, fosfor.

Nezrelé plody (ale i ďalšie časti dreviny) a surové zrelé plody sú mierne jedovaté, obsahujú kyanogénny glykozid sambunigrín, ktorý sa čiastočne stráca dozrievaním alebo úplne varením. Zažívacie problémy teda spôsobuje i konzumácia neprimeraného množstva hoci i zrelých, ale surových nevarených plodov (môžu privodiť nevoľnosť, hnačku). Denná dávka šťavy z plodov napríklad pri pásovom opare je podľa osobnej citlivosti asi 20 ml. Jej účinnosť zvýšime, ak pridáme rovnaké množstvo portského vína. Môže pomôcť aj pri zápale trojklanného nervu. Osobnú citlivosť si však treba odskúšať.

Baza ako každodenný liek

 • Zvýšené potenie po vypití bazového čaju z kvetov s citrónom podnecuje aj detoxikačné sily organizmu, a tým skracuje i čas liečenia dýchacieho ústrojenstva. Pomáha aj prekrvujúci 10-minútový kúpeľ nôh v teplej vode s bazovým čajom, ktorý zlepšuje aj dýchanie.
 • Protichrípkový nápoj si pripravíme z 200 ml šťavy z bazových plodov, ktorú mierne zohrejeme v 600 ml vody s dvomi klinčekmi, plátkom čerstvého ďumbiera a kúskom podrvenej škoricovej tyčinky. Všetko trochu prisladíme medom. Tri- až štyrikrát denne pijeme jednu šálku tohto horúceho nápoja po dobu až 5 dní.
 • Na kožu spálenú od slnka môžeme použiť chladný čaj z bazových kvetov. Do zásoby na takéto použitie si však môžeme pripraviť aj olej z bazových kvetov. 10 čerstvých bazových súkvetí zohrievame 2 minúty v 500 ml olivového oleja, necháme vychladnúť, scedíme a uložíme do chladničky. Slnkom spálenú pokožku natierame olejom viackrát denne.
 • Bazový kvet zaliaty menším množstvom vriacej vody môžeme použiť ako obklad na boľavý chrbát alebo koleno. Pomáha uvoľniť bolesť i liečiť zápaly.
 • Dve šálky čaju popíjaného cez deň z mladých výhonov a bazových listov pomáha cukrovkárom spolu s diétou stabilizovať krvný cukor.
 • Posilňujúci čaj pri pásovom opare si pripravíme zo zmesi nasledujúcich sušených bylín: 30 g bazových kvetov, po 20 g vŕbovej kôry, zlatobyľovej a ľubovníkovej vňate, 10 g žihľavových listov. V jednej šálke vriacej vody zaparíme 1 čajovú lyžičku jemne nasekanej zmesi bylín a necháme 10 minút vylúhovať. Pijeme trikrát denne jednu šálku 2 – 3 týždne.
 • Obklady a kúpele zo záparu z bazových listov zasa pomáhajú liečiť furunkuly, ekzémy a akné.
 • Obklady z kvetov pomáhajú pri unavených, slziacich očiach a zapálených očných spojivkách.
 • Pri kolitídach (zápaloch hrubého čreva) pomáha s liečením a znižuje poškodenie črevnej sliznice aspoň mesačné užívanie výťažku z bazy.
 • Bazový kvet spolu s kvetom lipy a rumančeka v rovnakom pomere môžeme po zaliatí horúcou vodou použiť na hydrofylnej gáze ako kašovitú pleťovú masku na nečistú uhrovitú pleť. Po 20-minútovom pôsobení tvár umyjeme vlažnou vodou a ošetríme polomastným krémom.
 • Preventívne liečebný i liečivý účinok majú aj mnohé výrobky z bazových plodov ako kompóty, šťavy, vína, likéry i mrazené plody.

Zdroj: https://www.zahrada.sk/magazine/vsestranna-baza-poznate-jej-liecebne-ucinky

Kontaktujte nás